Digitální produkty
Lekce 4.4: A protože #jsmedigitalni, dřív nebo později budeme mít vlastní digitální produkty :-). Pojďme si projít několik základních typů digitálních produktů, které s největší pravděpodobností v nějaké formě vytvoříte.
Elektronická kniha (e-book)
Tomu, jak napsat elektronickou knihu (e-book), se budeme později věnovat více. Sledujte proto sekci Užitečné tipy, kde budou průběžně na toto téma vycházet nové články. E-book patří k velmi oblíbeným formám digitálních produktů a zároveň vzhledem k téměř nulovým pořizovacím nákladům a silnému dosahu publika (snadno se šíří) i k dobrým výnosům.
Pronájem softwaru (SaaS)
Vytvořit vlastní software a ten pronajímat může být snazší než si myslíte. Možná právě Vy si platíte něco opravdu jednoduchého a to právě proto, že Vám to usnadní práci a tím i čas. Vytvoření vlastního softwaru však předchází určitá zkušenost v oblasti prodeje na internetu, chování uživatelů a ideálně vývoji webových stránek. Tématu se budu více věnovat, protože sám několik softwarů vyvíjím. Sledujte proto Užitečné tipy.
On-line kurzy
Jsme neustále v pohybu. Rodina, cestování, práce, přátelé. A protože je stále větší procento lidí, kteří se chtějí dále vzdělávat, hledají způsob jak toho docílit co nejefektivněji a v co nejkratším čase. K tomuto účelu se nabízí právě on-line kurzy. Jejich vytvoření vyžaduje perfektní znalost dané problematiky a také přirozenost projevu a předávání informací. Pokud toto splňujete, on-line kurzy jsou pro Vás jako stvořené.
Samotné on-line kurzy zároveň slouží jako součást marketingu. Zvyšují povědomí o Vás či o Vaší značce. Zároveň si budujete důvěru a mediální obraz odborníka na danou problematiku. V neposlední řadě je to pak zajímavý “pasivní příjem”, protože jednou vytvořený on-line kurz při správném marketingu generuje stálý příjem. Samozřejmě pak záleží na tom, jak moc nadčasový kurz vytvoříte. Neaktuálnost informací však lze snadno opravit doplněním informací, či přetočením videí v případě video kurzu.
Mobilní aplikace
U mobilních aplikací je to velmi podobné jako u pronájmu softwaru (SaaS). Hlavní rozdíl je ten, že to je mnohokrát jednodušší. No přiznejte se, koupili jste si již nějakou aplikaci do svého mobilního telefonu? Já si například koupil aplikaci za 150 Kč, přes kterou můžu jednoduše hromadně rušit followery na instagramu. Standardně totiž musíte každé odebrání followera potvrdit. Pokud jich odebíráte například 20 zároveň, musíte kliknout více než 40 krát. Přes aplikaci označím koho chci odebrat, dám unfollow a mám hotovo.
Naprogramovat takovou aplikaci zabere asi jeden den práce. Programovat však umět nemusíte. Můžete si to jednoduše u někoho objednat, aplikaci nasadit do Apple Store, Google Play a hotovo. Pak už zbývá čekat na někoho, kdo bude potřebovat něco “ulehčit” či se pobavit.
Elektronický dokument (e-doc)
Hned po elektronických knihách se můžete setkat s prodejem různých případových studií, vzorových smluv, přednášek ze škol, vypracovaných maturitních otázek, atp. Pokud máte nějaký podobný hodnotný dokument, neváhejte, vytvořte si z něj produkt a dejte ho do prodeje. Pomůže to zvýšit povědomí o Vás a zároveň si vyděláte nějakou korunu navíc. Možné formy prodeje jsme si již psali.
Placené členství
Stále více rozšířená je forma placeného členství, tedy sdílení placeného obsahu. Tím mohou být články, videa, elektronické knihy či dokumenty, ale i poradna a komunita. Na placené členství můžete narazit například u Hospodářských novin. Není však výjimkou mít placené členství na blogu. Řada cestovatelů, digitálních nomádů má pro své fanoušky placené členství, kde sdílí detailnější informace a zážitky. Placené členství pak pomáhá tvořit další hodnotný obsah.
Stáhněte si pracovní sešit
Připravil jsem si pro Vás pracovní sešit, kde najdete konkrétní úkoly spojené s touto kapitolou. Stahovat můžete zde.